top of page
  • תמונת הסופר/תמרב פרקש סעד MEDWOMEN

השתלת פין... וגם יום הסוכרת הבינ"ל, והנחיות לשתיה של ילדים

ואוו, הרבה זמן לא כתבתי. זה קצת מבאס אותי, אבל זה סימן טוב, שאני עסוקה ועובדת... אז קבלו את זה בהבנה.

ובכל זאת אספתי בצד חומר מעניין, אז הפעם – מבזק קצרות על מחקרים חדשים ומעניינים

1. היום יום הסוכרת העולמי, ואתם יודעים (או שלא...) שסוכרת זו מחלה קרובה לליבי, אז בואו נקדיש לה כמה רגעים. ההתייחסות לסוכרת עברה הרבה שינויים בשנים האחרונות, ויחד עם השינויים בגישה, באה גם עליה גדולה מאוד במספר החולים, ובצפי לחולים חדשים. אז מה החידושים בעולמות הסוכרת?

1) למרות מה שחשבו בהתחלה יש יותר משני סוגים של סוכרת. כולם מכירים את סוכרת הנעורים, או בשמה המקצועי, סוכרת סוג 1, וסוכרת המבוגרים, שנקראת גם סוכרת סוג 2. היום כבר יודעים לזהות עוד סוגים כמו סוכרת הריון, שהיא מוכרת יותר, וגם שני סוגים של סוכרת פחות מוכרים – הסוג הראשון הוא LADA – סוכרת שקוראת באנשים מבוגרים, אבל מהלך המחלה הוא בעצם של סוכרת טייפ 1 שעד אז חשבו שמופיע רק בילדים. קשה לזהות אותה, והיום חושבים שכ 20% מהמקרים שלה מאובחנים כסוכרת סוג 2, אבל בניגוד לסוכרת סוג 2 שהיא מחלה של מנגנון הליטה של הסוכר בתאים, בסוכרת הזאת, כמו בסוג 1, מדובר בקריסה של הלבלב וירידה בייצור האינסולין. סוג נוסף הוא MODY שהיא סוכרת שמועברת תורשתית ונמצאת במוטציה בגנים שעוברים בתורשה ישירה. ישנם 4 סוגים שונים של מוטציות גנטיות שמייצרות את הסוכרת הזאת, כל אחת מהן מציירת בעצם תסמינים אחרים, ופוגעת במערכות שונות. גם כאן יש אחוז גבוה של הילדים שמאובחנים בהתחלה עם סוכרת סוג 1 או סוג 2 עד שמגיעים לאבחנה הנכונה, והתסמינים של MODY משתנים, תלוי באיזה מארבעת הסוגים מדובר.

יחד עם כל השינויים והמחקרים והטיפולים התרופתיים שכל הזמן נמצאים בפיתוח, גם לעולם הסוכרת נכנסה הגישה ששולטת היום בעולם הרפואה – הרפואה האישית. גם בתחום הסוכרת מתחילים להבין שכל אחד מגיב אחרת גם למחלה וגם לטיפולים שלה, ואין סטנדרט שתמיד מתאים לכולם. לאט לאט מתחילים להתאים את הטיפול על פי מחקרים מצד אחד, ועל פי התגובות של החולה מצד אחר, כולל אנשים שמטפלים בסוכרת שלהם שלא עם תרופות, אלא רק בשינוי באורח החיים. לכבוד יום הסוכרת חברת התרופות סאנופי (לא סנופי, הכלב...) יצאה באתר חדש שפונה למטופלים עם הסלוגן היפה, "סוכרת – הסוג שלך". מוזמנים להכנס אם מעניין אתכם - https://www.sanofidiabetes.co.il/index.aspx?id=4428

ושימו לב לעוד דבר. חברות התרופות, שעד היום קהל היעד המרכזי שלהם היה הרופאים שרושמים את המרשמים, מתחילות להבין שהחולה המיודע היום, הוא גם קהל יעד, וצריך להתייחס גם אליו ולא לדבר לו מעל הראש. כחלק מהמלך הזה המחלקות הדיגיטליות שלהם מתחילות לבנות אתרים, דפי נחיתה וקבוצות ברשתות החברתיות שפונות ישירות ללקוח הקצה – למטופל. זו גישה רעננה ונעימה, שאני מאמינה שתתרחב, צפו להכיר פתאום את שמות החברות שכל השנים היה להן תפקיד מאוד גדול בבריאות שלכם, ולמרות זאת מעולם לא שמעתן את שמם....2. בארה"ב השיקו קמפיין חדש – “healthy drinks, healthy kids” שבגדול זה – שתיה בריאה, ילדים בריאים. הרעיון מאחורי הקמפיין זה לעשות להורים סדר מה בריא לשתות ומה לא עד גיל 5. בפאנל שהחליט על ההנחיות ישבו רופאי ילדים, תזונאים ורופאי שיניים, וההנחיות הן כאלו –

1) מתחת לגיל 6 חודשים – רק חלב אם ופורמולה – די מדהים לחשוב שיש מישהו שנותן משהו אחר לתינוקות, אבל... אין לדעת

2) 6-12 חודשים – אפשר להוסיף מים בזמן ארוחת מוצקים, אך לא מיצים

3) 12-24 חודשים – חלב מלא ומים, וכמות קטנה של מיץ פירות 100%

4) 2-5 שנים – חלב ומים הם המועדפים, עם דגש על חלב דל שומן, ושוב כמות קטנה של מיצי פירות טבעיים לחלוטין.

בשביל מה יצא כל זה? לטענת המומחים, הם חוששים מהעליה בצריכה של מוצרים דמויי חלב כמו חלב שקדים, קוקוס אורז וכו' שלא מכילים את הרכב חלב הפרה, ואם יהיו תחליף לחלב הילדים לא יקבלו את חומרי ההזנה הנדרשים. כמובן שיש פה ויכוח גדול לגבי נושא צריכת החלב, האם מדובר בדחיפה של לובי מגדלי הבקר, שמפעיל לחצים נוראיים כדי שגורמים מקצועיים יגבירו את צריכת החלב, או שבאמת יש כאן משהו חשוב. אני משערת שכמו כל דבר האמת באמצע – ברור שמגדלי הבקר רוצים שיעלו את צריכת החלב, מצד שני הסידן וויטמין D שנמצאים בחלב ומוצריו הם באמת חשובים מאוד, בטח לילדים שגדלים, ותתפלאו, אבל בעבודת הסיום של התואר השני שלי מצאתי שהם חשובים גם לנשים וגברים בגיל המעבר, ובאחוזים קטנים מונעים שברים כתוצאה מדלדול עצם, כך שהכל במידה.

מה כן חשוב – אל תחליפו לילדים את המים במיצים או משקאות מוגזים, גם אם כתוב עליהם שהם סופר בריאים ומלאים בכל מיני דברים חשובים – הם גם מלאים בסוכר, וזה מאוד לא בריא.

אל תתנו לילדים משקאות עם תוספת סוכר, או תחליפי סוכר, או קפאין (כן, כמו רד בול, או קולה) וגם משקאות חלב הם משקאות עם תוספת סוכר, שימו לב לזה.

3. ולסיום, הכותרת המופלאה – תוצאות מוצלחות להשתלת פין ושק אשכים. מתברר שלאורך השנים הטיפול במצבים של איבוד איברי המין הגבריים, אם בגלל פגיעות טראומה, בעיקר במלחמה, ואם במקרה של פגמים גנטים, היה באיזה בניה של מתלה מרקמות ממקומות אחרים בגוף, בקיצור, משהו לא ממש מתפקד. עכשיו, אחרי 3 השתלות לא מאוד מוצלחות, יש לנו מנצח. בבית החולים ג'ון הופקינס, הושתל לאיש צבא לשעבר שנפצע ממטען חבלה, פין חדש. האיש קטוע גפיים, ובגלל פגיעות נרחבות ברקמות נוספות בגוף לא התאים לשיטת השיחזור של המתלה, הועבר להשתלה. האיבר המושתל הגיע מחולה סופני, ההשתלה ארכה 14 שעות כולל חיבור כלי דם קטנים ועצבים. היום כשנה וחצי אחרי נראה שהתפקוד של המושתל תקין כמעט לחלוטין, והוא מדווח על שביעות רצון גבוהה מההליך. למרות השמחה הגדולה, ילדים הוא לא יוכל להביא לעולם, מפני שלא הושתלו אשכים. יש מצב שזה השלב הבא....

10 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page